„Błażejki”

3 lutego przypada wspomnienie św. Błażeja. Tego dnia w naszej parafii udzielane było tzw. błogosławieństwo św. Błażeja, uważanego m.in. za patrona chorób gardła. Podczas tej ceremonii ksiądz przykłada do gardła dwie skrzyżowane świece. Jedna z legend mówi, że swoją modlitwą św. Błażej uratował przed uduszeniem chłopca, któremu w gardle ugrzęzła ość.

Sw BłażejŚw. Błażej jest czczony 3 lutego od czasów średniowiecza. Prawdopodobnie zanim został biskupem miał być lekarzem. Został w okrutny sposób zamordowany ok.316 r. Jest patronem m.in. lekarzy, piekarzy, handlarzy. Należy do grona Czternastu Świętych Wspomożycieli. Do św. Błażeja modlimy się nie tylko o zdrowe gardło i migdałki. Prosimy go także o zdrowie naszej mowy. Zwracamy się do Niego, by strzegł naszego języka przed grzechem obmowy, plotkarstwa, osądzania i kpiny. Prosimy, by stał na straży naszych warg i pomagał wypowiadać dobre słowa: pocieszenia, troski, otuchy i miłości. Prosimy go także o pomoc, gdy zapragniemy wielbić Boga naszym językiem. Św. Błażej pomaga, aby nasz język był narzędziem miłości i dobra.

Za wstawiennictwem świętego Błażeja, niech Bóg zachowa cię od choroby gardła i wszelkiego zła. W imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego. Amen”