Jubileusz Ks. Kanonika

Kimże ja jestem, Panie mój, Boże,

że doprowadziłeś mnie aż dotąd?”

2 Sm 7,18

W tym roku w naszej wspólnocie parafialnej przeżywamy 50 rocznicę święceń kapłańskich Ks. Kan. Włodzimierza Kwietniewskiego. Pismo św. mówi, że Jubileusz  50-lecia został ustanowiony przez samego Pana Boga: ” Będziecie święcić pięćdziesiąty rok (…) Będzie to dla was jubileusz” (por. Kpł. 25,10)

Ks. Knonik Włodzimierz Kwietniewski  Ks. Kanonik urodził się i wychował w Opolu Lubelskim. Ukończył Wyższe Seminarium Duchowne w Lublinie i został wyświęcony 16 czerwca 1968 roku przez Ks. Biskupa Piotra Kałwę w archikatedrze lubelskiej.  W swojej pracy duszpasterskiej posługiwał w następujących parafiach: Huta Krzeszowska 1968-1971, Godziszów 1971-1977, Susiec 1977-1994, Tuczępy 1994-2003, Dubienka 2003-2014, Huta Różaniecka 2014-2016 i Trzeszczany od 2016 r. (dwie ostatnie jako emeryt).

Wraz ze swoimi Kolegami kursowymi 16 czerwca 2018 roku Ks. Kanonik koncelebrował Mszę św. dziękczynną w archikatedrze lubelskiej. Eucharystii przewodniczył Jego Ekscelencja Stanisław Budzik przy udziale biskupów pomocniczych lubelskich. Po Mszy św. Jubilaci złożyli kwiaty na grobach Ks. Biskupa Piotra Kałwy i Ks. Arcybiskupa Józefa Życińskiego.

Msza św. jubileuszowa w archikatedrze lubelskiej

Ks Kanonik wraz z Ks. Proboszczem Markiem Barszczowskim w roku Złotego Jubileuszu spotkali się też w Częstochowie z Arcybiskupem Wacławem Depo, który przekazał na ręce Ks. Kanonika moc serdecznych życzeń i gratulacji, oraz pobłogosławił na dalsze życie i posługę kapłańską.

Spotkanie z Ks. abp. Wacławem Depo z okazji 50-lecia święceń kapłańskich Ks. kan. Włodzimierza Kwietniewskiego

W naszej parafii uroczystości jubileuszowe odbyły się 26 sierpnia o godz. 16:00.  Przed rozpoczęciem Eucharystii przeżyliśmy piękny czas składania życzeń Jubilatowi. Jednym z prezentów, które otrzymał był specjalny Krzyż Jubileuszowy-dar Ks Proboszcza.

IMG_6498
Poświęcenie Krzyża Jubileuszowego

Eucharystii przewodniczył Pasterz naszej diecezji – Jego Ekscelencja Ks. Biskup Marian Rojek, który wygłosił budujące Słowo Boże. Przybyli również Koledzy kursowi Ks. Kanonika, Kapłani z diecezji jak również (m.in.) delegacje z parafii w których przez lata posługiwał.

IMG_6535
Msza Św. jubileuszowa pod przewodnictwem JE Ks. Biskupa Mariana Rojka

Podczas uroczystości głos zabrali Wójt Gminy Trzeszczany – Pan Stanisław Czarnota oraz Wojewoda Lubelski- Pan Przemysław Czarnek, który wręczył Ks. Kanonikowi specjalne odznaczenie.

” Polski kapłan to jest marka. Za osiągnięcia w podejmowanej z pożytkiem dla kraju działalności społecznej i pracy duszpasterskiej i za pielęgnowanie i upowszechnianie historii Polski w imieniu prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej wręczyłem ks. kan. Włodzimierzowi Kwietniewskiemu Złoty Krzyż Zasługi. Z okazji jubileuszu święceń kapłańskich nadałem Księdzu dyplom uznania za wierną i wytrwałą służbę Bogu, Kościołowi i powierzonym bliźnim, za świadectwo wiary i troski o człowieka. To był dla mnie wielki zaszczyt móc odznaczyć tak wybitną osobę. Życzę zdrowia i jeszcze długiej posługi wśród nas.”

Wojewoda Lubelski- Przemysław Czarnek

IMG_6565
Wręczenie Złotego Krzyża Zasługi przez Wojewodę Lubelskiego Pana Przemysława Czarnka

Jubileusz (2)
Wręczenie Dyplomu uznania przez Wojewodę Lubelskiego Pana Przemysława Czarnka

Z okazji Złotego Jubileuszu Ks. Kanonik napisał wiersz o swoim powołaniu.:

Powołałeś mnie Panie- powiedziałem- jestem

Zapukałeś do serca- „ Czy ty mnie miłujesz?”

Otworzyłem je całe, wiedziałeś, co czuję

A Ty mnie przygarnąłeś miłosierdzia gestem

Jak dobrze było z Tobą iść razem przez lata

Przez cierniste rozłogi codziennych trudności

Przez łan lilii śnieżnych kapłańskich radości

Serce moje z Twoim w pieśń wdzięczności splatać

Dziś spoglądasz Mistrzu w serce moje biedne

Tak jak wtedy, przed laty, gorące dla Ciebie

Umocnij w nim dobro, strzeż od zniechęcenia

Spraw, aby było Tobie oddane i wierne

chętne zawsze do pracy dla ludzi zbawienia

Zanim znajdzie spoczynek przy swym Mistrzu w niebie.

Otaczajmy Ks. Kanonika w tym szczególnym czasie naszą modlitwą, składajmy dziękczynienie Bogu za wszystkie lata Jego posługi Kościołowi i prośmy o zdrowie, Boże błogosławieństwo i dary Ducha Świętego na dalsze lata w Kapłaństwie.

Galeria zdjęć z uroczystości ->tutaj

Artykuł o Ks. Kanoniku w „Niedzieli” Zamojsko – Lubaczowskiej:

Niedziela -artykułNiedziela-artykuł2